Kapalı alanda maske takmayanlar yandı!

Yakın zamanda Türkiye’de de görülen ve insanoğlunu endişeye sürükleyen yeni tip covid-19 virüsü için gerekli uyarılar bilim insanları tarafından yapılıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi başta olmak üzere, Almanya ve ardından Türkiye, tek maskenin virüse karşı yetersiz kalacağını açıklamıştı. Dolayısıyla dışarıya mutlaka çift maske ile çıkılması gerektiği de belirtildi. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk, kapalı alanlarda maskenin asla çıkarılmaması gereğini vurguladı.

Yeme-içme mekanlarından uzak durun!

Prof. Dr. Can Öztürk, yeni tip korona virüsün ülkemizde 20’den fazla şehir de ortaya çıkmasıyla birlikte, bireylerin daha dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Normal cerrahi maskelerin virüse karşı etkili olmayacağını ve bu sebeple de iki tane ya da FFP2 gibi daha kapsamlı maske kullanımının daha güvenli olacağını dile getirdi.

Öztürk, TÜSAD üzerinden yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi; “Maalesef mutant virüs Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de hızla yayılıyor. Sağlık Bakanı dün 17 ilde, bugün 23 ilde bu yeni virüsün görüldüğünü açıkladı. Avrupa’da birçok ülke yarından itibaren sınırlarını kapatıyor ve ülkeye gelen uçuşları engelliyor.

Bu yeni mutant virüsün bulaştırıcılığı çok daha yüksek ve özellikle kapalı alanlarda “airborne” olarak ortam havasından bulaşabiliyor. Burada etkili olan bulaş yolu, temasla geçen “damlacık” dışında “aerosol partikülleri şeklinde havada asılı kalan virüsler….Sizden önce o kapalı ortamda maskesiz bulunmuş bir kişinin ortama yaydığı partiküller 3 saate kadar sizi de etkilemiş oluyor.

Normal maskeler bu küçük aerosol partiküllere karşı yeterli olamayacağı için, ABD’ de CDC Başkanı Dr. Faucci, kapalı yerlerde en az üst üste takılmış 2 maske öneriyor. Almanya bu hafta, kapalı ortamlarda çalışan kişilere FFP2 maskeleri önermeye başladı. AVM ve mağazalara UV lambaları takılıyor. Bu haliyle, maskenin çıkarıldığı, bir şeyler yiyip içilen ortamlar en riskli alanlar haline geldi. Keza, asansörler, toplu taşım araçları, uçaklar, otobüsler konusunda daha da çekinceli olmak gerekiyor…İşin en üzücü tarafı bu yeni mutant virüsün şu anki aşılardan beklenen iyiliği olumsuz yönde etkileyecek olması.

KAPALI ORTAMLARDA MASKEYİ HİÇBİR GEREKÇEYLE ÇIKARMAMAK GEREKİYOR.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*