İşte Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı

Türk Savunma Sanayii ilk milli savaş uçağı Milli Muharebe Uçağı’nı gururla sunar. Geleceğin harp sistemleri için çalışmalar başladı!

Türkiye’nin geliştirdiği silah teknolojileri dünyanın pek çok ülkesinde dikkat çekiyor. Özellikle yabancı basında oyun değiştirici olarak adlandırılan Türk Savunma Sanayii gerek İHA ve SİHA’lar gerek Akıllı Silah Ağı ile karşımıza çıkıyor. Şimdi de Milli Savaş Uçağı (MMU) ile yine oyun kuruyor. Geleceğin harp sistemi için çalışmalar başladı!

MMU, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alacak. Yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde Türk Havacılık Uzay Sanayi ana yüklenici konumundadır.

İşte Milli Muharip Uçağı (MMU)

Türkiye’nin yerli ve milli savaş uçağı olan Milli Muharip Uçağı Ankara’da ilk kez görücüye çıktı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve TRMOTOR, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB) yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde yerli savaş uçağının 2023’te motor çalıştırması ve 2025-2026’da da ilk uçuşunu yapması bekleniyor.

Yerli füzeler ile önümüzdeki dönemde F-16’ların yerini alacak olan Milli Muharip Uçak 2023’te hangar çıkışını gerçekleştirecek. Türkiye uygulanan ambargolara karşı yerli ve milli imkanlarıyla savaş uçağını da geliştirmeye devam ediyor.

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki kazanılacak kabiliyetlerle Türkiye; dünyada ABD, Rusya, Çin vb. 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacaktır.

Türkiye’ye havacılık ve savunma alanında lig atlatacak 5’inci nesil avcı uçağı olan Milli Muharip Uçak, radardan korunacak. ASELSAN, uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro-optik sistemler geliştirecek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*