iPhone 15 serisinde görmeyi umduğumuz özellik hakkında sıcak gelişme!

Apple‘ın bir sonraki iPhone serisinde yer vermeyi planladığı bir sürü yeni gelişme bulunuyor. Akıllı telefon piyasasında rakibi bulunmayan şirketin yeni iPhone’larda kullanacağı birden fazla Premium özellik bulunacak.

Bu özelliklerden birisi de yeni nesil ses açma ve kapama işlevindeki değişiklik olabilir. Fiziki ses ve güç düğmelerini bir kenara koymayı hedefleyen Apple, çıkartmayı düşündüğü bu özelliği pas geçebilir.

iPhone 15 Serisi için beklenen özellikten kötü haber

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, seri üretim öncesinde çözülmemiş teknik sorunlardan ötürü iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in planlanan dokunmatik tuş tasarımına geçmeyeceğini açıkladı. Bunun yerine, yeni telefonlar, mevcut nesil modellerdeki gibi geleneksel fiziksel düğmelerle gelecek.

Tuş denetleyicilerini yapan Cirrus Logic ve Taptic Engine tedarikçisi AAC Technologies, yeni nesil iPhone’ların fiziksel tuş olmadan geleceği sızıntısının piyasaya yayılmasından sonra yüzde 15 civarında düşüş yaşadı.

Kuo, iPhone 15 Pro serisinin şu anda mühendislik doğrulama testi (EVT) aşamasında olduğunu, yani telefonun tasarımının her değişebileceğini de belirtiyor.

Two iPhone 15 Pro models’ removal of solid-state button design negatively affects Cirrus Logic and AAC / 兩款iPhone 15 Pro取消固態按鍵設計不利Cirrus Logic與瑞聲科技https://t.co/Ot81sCQzgk

Ekim ayında Kuo, Apple’ın bir sonraki Pro iPhone modellerindeki fiziksel ses ve güç düğmelerini, fiziksel bir düğmeye basıyormuş gibi kullanmayı hedefleyen Taptic Engines’in titreşimlerini kullanacak olan dokunmatik tabanlı katı hal düğmeleriyle değiştirmeyi planladığını açıklamıştı. Yeni tasarım, iPhone 7’deki ana sayfa düğmesi gibi çalışacaktı.

Önemsiz gibi görünmesine rağmen, katı hal düğmelerine geçmek Apple’a yeni bir satış başarısı sağlayabilirdi. Değişiklik ayrıca iPhone modellerini daha dayanıklı hale getirebilir ve sıvılar için daha az giriş noktası sebebiyle suya dayanıklılık direncini artırabilirdi. Ancak görünen o ki Apple bu düğmelere geçmekten vaz geçmiş gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*