Instagram’daki Öküz Yılı nedir? Nasıl kullanılır?

Facebook’un çatısında bulundan Instagram, ülkelere göre özel filtreler ve etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Instagram şimdi de Öküz Yılı için düğmeye bastı. Son günlerde Instagram Hikayeler’de görünen Öküz Yılı konuyu bilmeyenler tarafından oldukça merak edildi. Peki, Öküz Yılı nedir? Instagram’da Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

Öküz Yılı nedir?

Öküz Yılı aslında Çin’e özel bir yıl. Bildiğiniz gibi hepimiz miladi takvimi kullanıyoruz. Çin de miladi takvimi kullanıyor. Ancak Çin kendi içerisinde özünü ve kültürünü terk etmemek için bir de 12 yıllık hayvan takvimi döngüsüne sahip olan takvimi kullanıyor.

Çin’in kendine has takviminde Fare, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz hayvanları bulunuyor. Peki, neden sadece Öküz Yılı kutlanıyor?

Çin takvimine göre öküzler güvenilir ve istikrarlı olarak kabul ediliyor. Bu yüzden öküz hayvanı bir nebze kutsal kabul ediliyor. Bu yüzden Öküz Yılı, Instagram dahil çeşitli platformlarda kutlanıyor.

Herkesin de kullanabileceği Öküz Yılı filtresini aşağıdaki adımları izleyerek siz de kullanabilirsiniz.

Instagram’da Öküz Yılı filtresi nasıl kullanılır?

1. Adım: iOS veya Android cihazınızdan Instagram uygulamasını açın.

2. Adım: Ekranı sola kaydırarak Hikaye oluşturma ekranını açın.

3. Adım: Hikayeler bölümünde dilerseniz o anı dilerseniz de daha önce çektiğiniz bir fotoğraf veya videoyu ekleyebilirsiniz. Tercihinizi yapın ve bir sonraki adıma geçin.

4. Adım: Fotoğraf veya videoyu seçtikten sonra ekranı yukarı kaydırın.

5. Adım: Ekranı yukarı kaydırdığınızda filtreler yer alacak. Bu filtrelerden Öküz Yılı’nı bulun ve uygulayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*