Instagram kullananlar dikkat! Daha önce küfür ettiyseniz yandınız!

Nefret söylemi ve taciz, kullanıcıların hemen hemen her sosyal medya platformunda karşılaştığı bir sorun olmaya devam ediyor. Çözüm olarak bu sosyal medya firmaları, kullanıcıya bu tip olaylardan uzak durmasına yardımcı olabilecek araçlar sağlıyor.

Instagram, kendi payına düşeni yaparak, bu olayların tespitlerini iyileştirmek ve kullanıcılarına istenmeyen konuşmaları bildirmek ve engellemek için daha fazla araç sağlayacaklarını duyurdu.

Direkt Mesajlar, Instagram’ın çok fazla nefret söylemi ve istismar olduğunu bildiği bir alan. Bu yüzden Instagram ilk olarak Direkt Mesajlar bölümüne odaklanacak.

Örneğin, bir hesap sürekli olarak Instagram kurallarını ihlal eden mesajlar göndermeye devam ederse, Instagram hesabı tamamen devre dışı bırakılacak. Yani anlayacağınız Instagram artık kurallara uymayanlara acımayacak.

Kullanıcılar Direkt Mesajları takip etmedikleri kişilere kapatma opsiyonuna da sahip olacak. Bu sayede tanımadığı kişilerden DM almayarak taciz, küfür ve nefret söylemi gibi olaylar ile karşılaşılmayacak.

Instagram, kullanıcıların bu olumsuz, taciz edici DM’leri daha açmadan engellemelerine yardımcı olacak araçlar üzerinde çalışıyor. Instagram’ın geliştiricileri, bu özelliği önümüzdeki aylarda başlatmayı umuyor ve bunu nasıl iyileştireceklerine dair beyin fırtınası yapıyor.

Instagram’ın yeni özelliğinin mesajları okumadan gerçekleştirmesi biraz zor görünüyor. Ancak ve ancak belli başlı kelime öbekleri önceden tanımlanacak ve bu kelimeler mesaj içerisinde geçerse mesaj otomatik olarak engellenecek. Onlarca dil için tek tek çalışacak olan Instagram’ın bu özelliği yaz aylarına kadar hazır edeceğini düşünüyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*