Hyundai görenleri hayret içinde bırakacak yeni park sistemiyle tanışın! [Video]

En iyi sürücüler bile dar bir yere paralel park ederken veya kalabalık bir park yerine park yaparken zaman zaman zorlanabilir. Ancak Hyundai, en kötü sürücülerin bile en zor araç manevralarını yapmasına izin verebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor: e-Corner. Bir otomobilin tüm tekerleklerinin ayrı ayrı veya tek olarak 90 dereceye kadar hareket etmesine izin veren yeni teknoloji çok iyi görünüyor.

Hyundai park sorununa kesin çözüm sunuyor

Hyundai’nin kısa süre önce tanıttığı, her tekerleğinde bir e-Corner modülü bulunan Ioniq 5 prototip EV’in yeni görüntülerini paylaştı. Tıpkı bir yengeç gibi etkileyici görünen teknoloji sayesinde, arabanın paralel olarak park edilmesi ve zor bir alana yanaşması kolaylaşacak. 90 derece dönebilen tekerlekler sayesinde araç kolayca yanlara doğru park alanına girebiliyor.

Hyundai’nin e-Corner sistemi, sıfır dönüş dedikleri sisteme de izin veriyor. Ön ve arka tekerlekleri zıt yönlerde döndürerek yerinde 180 derece dönebilen Ioniq 5, dar bir alanda dönüş yapmanız gerektiğinde çok işinize yarayacak.

Aracın başka bir yeteneği de pivot dönüş sistemi. Arka tekerlekleri döndürerek ve ön tekerleklerden birini sabit tutarak, ön sağ/sol lastik aynı noktada kalırken araç gövdesi etrafında dönebiliyor. Nihai olarak, herhangi bir geri gitme yapmadan veya park etmiş bir araca çarpma riski olmadan, aracın park yeri için mükemmel bir konuma dönmesini sağlayabilirsiniz.

Sistem ayrıca dört tekerleği de çevirerek çapraz sürüşe de izin vermekte. Bu, GMC Hummer EV’ de bulunan bir özellik. Ancak Hyunda’nin sistemi aracı yalnızca çapraz olarak hareket ettirebiliyor.

Hyundai, 2025 yılında bu sistem için siparişler almayı umuyor. Hyundai’nin yeni teknolojileri ve AR-GE sistemi hakkında ne düşünüyor sunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*