Huawei yoksa onlar da yok hadi bakalım!

Huawei’ye ABD tarafından uygulanan yasakların etkileri belli olmaya başladı. Görünüşe göre bu yasak diğer firmaları da olumsuz yönde etkilemeye başlamış durumda.

Bloomberg’den gelen bir rapora göre Qualcomm’un yeni CEO’su Cristiano Amon, ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarının küresel bir çip kıtlığını hafifletmeye yardımcı olacağını söylüyor. Şu anda, Huawei’nin şirket içi çip tasarım birimi olan HiSilicon, geçtiğimiz Eylül ayının ortasında yürürlüğe giren ABD ihracat kuralı değişikliği nedeniyle üretilemiyor.

Yeni kurala göre, yarı iletken üretmek için ABD teknolojisini kullanan dünya çapındaki tesisler bunları ABD Ticaret Bakanlığı’nın izni olmadan Huawei’ye teslim edemiyor.

Huawei yasağı diğer firmaları da etkiledi

Bu kural değişikliği nedeniyle, bir zamanlar dünyanın en büyük yonga seti üreticisi olan TSMC, en büyük ikinci müşterisi olan Huawei’ye çip satamıyor. Doğal olarak TSMC bu işten büyük zarar etti.

Qualcomm’un Huawei’ye çip sağlamasına izin verilmese de, bu bileşenleri Huawei’nin eski alt markası Honor’a sağlayabiliyor. Huawei, Honor markasını Kasım ayında 15 milyar doların biraz üzerinde bir konsorsiyuma satmıştı. Bu sayede yasaklardan Honor markası kurtulmuş oldu.

Qualcomm’un yeni CEO’su Amon, Qualcomm’un beklenenden daha ağır talep aldığını söylüyor. Bunun en büyük nedeni ise Huawei’nin yonga setlerini satın alamaması gösteriliyor.

Huawei yasağı hem Qualcomm’u hem de TSMC’yi olumsuz olarak etkilemeye devam edecek. Çünkü Huawei her iki firmanın da en büyük müşterisiydi. Bir anda bu ölçekte bir müşteriyi kaybetmek firmayı sarsar. Şu sıralar Huawei yönetimi yeni ABD başkanı Joe Biden ile konuşmak istiyor. Umarız iki ülke arasındaki gerginlik en kısa sürede tatlıya bağlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*