Huawei telefon sektöründe liderliği bakın kime bıraktı!

Donald Trump yönetiminin Çin’e karşı uygulamak istediği yaptırımların kurbanı olan Huawei, bu süreçte kendi çabaları ile ayakta durmayı başarmıştı. Ancak 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren Huawei, donanım ve yazılım dahil hiçbir Amerikan ürününü kullanamayacaktı. Bu yüzde şirket büyük ölçüde akıllı telefon pazarından çıkarıldı. Dünyanın üçüncü akıllı telefon üreticisi konumunda olan Huawei işlemci bile üretemeyecek konuma gelmiş durumda.

Huawei koltuğu Apple ve Xiaomi’ye kaptırdı

Tanıtmış olduğu telefonlar ile büyük beğeni toplamaya devam eden ve hala kamera konusunda rakip tanımayan Huawei maalesef ki bu süreçte pastadaki payını Apple ve Xiaomi‘ye devretmek zorunda kaldı.

Çin ve küresel pazarda yapılan araştırmalara göre; Huawei’den boşalan pastadaki paydan en yüksek dilimi Apple ve Xiaomi almış durumda.

Huawei önümüzdeki aylarda Huawei P50 modeli karşımıza çıkacak. Bu modelde Kirin 9000 serisi işlemci bulunacak. Ancak Huawei şu sıralar ne TSMC‘ye Kirin yoga seti ürettirebiliyor ne de Qualcomm veya MediaTek’in işlemcilerini kullanabiliyor. Ellerindeki yonga seti stoğu bittiğinde Huawei’nin telefon üretimi de sıkıntıya girecek.

Huawei CEO’su geçtiğimiz gün yeni ABD başkanı Joe Biden ile görüşmek istediğini açıklamıştı. Donald Trump’a göre daha ılımlı bir politika izlemesi beklenen Biden yönetiminin özellikle Huawei’ye karşı olan bu sert tutumu bırakması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*