Huawei otomobil işine giriyor! Apple’dan önce davranabilirler!

Otonom araçların yaygınlaşması ile işi teknoloji olan firmalar da bu alana yönelmeye başlamıştı. Çünkü otonom araçların yazılımı ve donanımı bu firmaların ilgi alanına giriyor. Apple‘ın bir süredir Kia ile anlaştığı ve elektrikli otomobilini üreteceği konuşuluyordu. Şimdi ise Huawei‘nin otomobil sektörüne girmek istediği ortaya çıktı.

Huawei otomobil üzerinde çalışıyor

Aktarılan bilgilere göre; Huawei Technologies; 28 Ocak’ta MATEDRIVE & MATEAUTO ticari markalarının tescili için başvurmuş. Bu başvurunun açıklamasında ise “bilimsel araçlar ve ulaşım araçları” ibaresi yer alıyor. Ek olarak, başvuru açıklamasının bazı kısımları “sürüş, iletim aracı” olarak da tanımlanıyor.

Bu başvuru ve açıklamalara bakacak olursak; Huawei otomobil işine yavaştan girmeye başlamış durumda. Muhtemelen Huawei, Amerika’nın anlamsız yaptırımları ile boğuşmamak için otomobilini kapalı kapılar arkasında geliştiriyor. Birden de tanıtıp satışa sunacak.

Apple’dan önce davranması beklenen Huawei’nin şimdilik nasıl bir araç üzerinde çalıştığı bilinmiyor. Ya bu araçlar yollarda olacak ya da bazı çalışmalar için tesis içinde kullanılacak. Bunu yeni gelecek olan haberler kesinleştirecek.

Geçen yıl Ağustos ayında Huawei, Suzhou’da Huawei Otonom Sürüş Ağı Teknolojisi Zirvesi’ni başarıyla düzenledi. Bu zirvede otonom sürüş ağı endüstrisinin gelişim beklentilerini ve standartlarını Fudan Üniversitesi, Zhejiang Üniversitesi, Xi’an Jiaotong Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi ve Soochow Üniversitesi’nden önemli isimler ile tartışıldı.

Yani Huawei’nin otonom araç sektörüne geçtiğimiz yıldan beri çalıştığını söyleyebiliriz. Bakalım otonom araç sektöründe ilk davranan Huawei mi yoksa Apple mı olacak?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*