Huawei Google Haritalar’a rakip oluyor! Şimdi Google düşünsün!

Huawei ile Google arasındaki gerginlikten dolayı Çinli firmanın Google servislerini kullanması yasaklanmıştı. Huawei bu süreçte önce kendi servislerini (HMS) sonra da kendi arama motorunu kullanıma sunmuştu. Çinli dev şimdi de Google Haritalar rakibi Petal Maps için kolları sıvadı.

Son raporlara göre, Huawei Technologies Co. Ltd. kısa süre önce Petal Search, Petal Maps ve Petal için bir dizi ticari marka başvurusunda bulundu. Geçen yıl Ekim ayında Mate 40 serisi küresel çevrimiçi konferansında, Huawei Petal Search ve Petal Maps dahil bazı Huawei uygulamaları duyurulmuştu. Ancak bu uygulamalar Huawei Mate 40 serisi, Huawei P40 serisi ve Mate 30 serisi ile uyumluydu.

Petal Search, 170’den fazla ülke ve bölgedeki kullanıcılara 20’den fazla kategoride arama hizmetleri sunuyor. Kullanıcılar uygulamalar, haberler, videolar, resimler, alışveriş, seyahat, uçak biletleri, oteller, müzik, yerel hizmetler ve çeşitli yaşam bilgileri hakkında bilgi alabiliyor. Ayrıca, bu arama motoru 50’den fazla dili destekliyor.

Huawei Petal Maps herkes için kullanıma açılıyor

Huawei Mate 40 serisinde bulabileceğimiz bir diğer önemli özellik Petal Maps. Bu Harita hizmeti, Çin dışındaki 140’tan fazla ülke ve bölgede mevcut. Kullanıcılara harita konumlandırma, harita gösterimi, sürüş navigasyonu ve gerçek zamanlı yol koşulları gibi hizmetler sunuyor.

Ayrıca Mate 40 serisini kullanarak yeni bir harita etkileşim yöntemine öncülük ediyor. Bu, navigasyondaki hava ile çalıştırma işlevi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcı sürüş sırasında avucunu ekrana doğru bastırdığında, navigasyon rotası görünümü ve haritaya genel bakış arayüzü serbestçe geçiş yapabilir.

Huawei’nin bu markaların lisansını alması ile Petal uygulamalarının dünya genelinde diğer Huawei ve Android telefonlar ile kullanılmasının önü açılmış oldu. Görünüşe göre Huawei, Google’a bağlı kalmadan göbek bağını kendi kesmek istiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*