Hangi Android sürümü ne kadar kullanılıyor? İşte cevabı!

Android işletim sistemi hakkında birçok iddia bulunuyor. Kimileri Google’ın iddia ettiği gibi Android işletim sisteminin aslında tam açık kaynak kodlu olmadığını iddia ederken, kimileri de bunun aksini iddia ediyor. Buna rağmen en çok kullanılan sürümler hangi olabilir? İşte sorunun cevabı!

Son zamanlarda Qualcomm hakkında piyasayı en çok etkileyen olay şirketin Apple gibi bir müşteriyi kaybetmesiydi. Yetersiz büyüme ve tedarik sıkıntıları Apple‘ın Qualcomm ile anlaşamamasında büyük etken oldu. Başka bir deyişle, Qualcomm’un sorunu şuan için Android.

Android şu anda iyi durumda gibi görünmüyor. Piyasada geçen 16 yılın ardından, Android büyük ölçüde parçalanmış (Birçok sürüm bulunması) ve kullanıcı kaybetmiş durumda. Bu da geliştiricilerin uygulamalarını geliştirirken yüzlerce sürüme göre oluşturmasını gerektiriyor. Geliştiriciler ise bu durumdan oldukça rahatsız durumda.

Prensip olarak Android telefon kullanmakta ısrar eden birçok yazılım geliştirici bulunuyor. Özellikle genç tüketiciler artık (Başka bir deyişle geleceğin müşterileri) iOS’u açık farkla tercih ediyorlar. Sonuç olarak, iOS kullanıcıları uygulama geliştiricileri için Android kullanıcılarından çok daha iyi para kazanıyor ve bu da pek çok kişinin platformdan tamamen kopmasına neden oluyor.

Kullanım oranlarına baktığımızda şirketin ne denli zor bir süreç yaşadığını görebilirsiniz. Google her sürümle birlikte resmen biraz daha erimişe benziyor.

Birçok teknoloji analisti bu sorunu görüyor ancak Google parçalanma ve kullanıcı kaybetme konusunda hala bir önlem alabilmiş değil. Google, Android’i gerçekten açık kaynak yapmalıdır. Bugün sahip oldukları yarı Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) değil, tamamen Android’i açık hale getirmedikçe işleri zor gibi görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*