Güvenilir Sağlık Sitesi Nasıl Olmalı?

Anlaşılır olmayan web siteleri kafa karışıklığına, bıkkınlığa ve endişeye neden olurken aynı zamanda zaman kaybı da oluşturur. Yanlış bilgiler içeren sağlık siteleri ise yanlış kararlar almaya ve sağlığımızı ciddi şekilde tehlikeye atmamıza neden olabilir.

Güvenilir bir sağlık sitesinin 4 önemli özelliği:

  1. Makaleler yasal diplomaya sahip gerçek ve uzman kişiler tarafından hazırlanır.
  2. Bilgilerin referansları kaynak olarak açıkça belirtilir.
  3. Bilgi veren doktor, diş hekimi, diyetisyen veya diğer sağlık profesyonellerinin kim oldukları hakkındaki bilgi açık ve erişilebilirdir.
  4. Web sitesinin yönetici ve denetleyicileri iletişim bilgileri açıkça belirtilen yasal olarak denetlenebilen gerçek kişilerdir.

Güvenilir bir sağlık sitesinde diploma sahibi doktor, diş hekimi veya diyetisyen gibi yasal olarak eğitim almış sağlık profesyonellerinin makale yazması ve hangi makalenin kim tarafından hazırlandığının açık olarak belirtilmiş olması önemlidir.

Ayrıca sunulan tıbbi bilgilerin de kanıta dayalı olması beklenir.

İçerisindeki bilgilerin nereden geldiğini kaynaklarıyla birlikte açıkça bulabileceğiniz ve içerik hazırlayanların gerçek doktorlar, diş hekimleri ve diyetisyenler olduğu bir web sitesi ile tanışmanızı istedik.

Bu sitede örneğin alerjik rinit hakkında kendisi bir kulak burun boğaz uzmanı olan Dr Alican Öztürk’ün yazısını okuyabilirsiniz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr Mahmut Çakıllı’nın romatizmal eklem hastalıkları hakkındaki yazılarını görebilirsiniz.

Hekimim Yanımda isimli web projesinin kurucusu Dr Abdulkadir Polat, projesini şöyle tanımlıyor: “İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

Bazen tıp konularını anlamak gerçekten zor olabiliyor. Hesaplama yöntemlerini anlayıp hesaplama yapmak her zaman kolay değil. Örneğin:

  • 20’den fazla ateş düşürücü şurubun çocuklar için kiloya göre doz hesabını yapan ve 5ml hacimli enjektör yardımıyla ne kadar hacimde ilaç verileceğini gösteren ateş düşürücü asistanı saatlerce sürebilecek bir araştırma, anlama ve hesaplama yükünden kurtarıyor.
  • Boy ve kilo bilgilerinizi alarak Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre kaç kilo fazlanız veya kaç kilo eksiğiniz olduğunu hesaplıyor, obezite durumu varsa obezite sınıfını da hesaplıyorlar.
  • Gebelik haftası, beklenen doğum günü ve kaç aylık gebe olduğunuz gibi tüm gebelik hesaplamalarını kolayca yapabiliyorsunuz.

Tüm hesaplayıcı ve asistanları şuradan deneyebilirsiniz: https://hekimimyanimda.com/asistan/

Apple ve Android cihazlar için mobil uygulama da sunun Hekimim Yanımda, aynı zamanda aktif olarak instagram ve youtube gibi sosyal medya hesapları üzerinden de bilgi içerikleri paylaşıyor.

Sağlık okuryazarlığını arttırmak ve güvenilir sağlık bilgileri edinmek isteyenler, hekimimyanimda.com adresini ziyaret edebilir veya Hekimim Yanımda araması yaparak web sitesine, mobil uygulamalarına ve sosyal medya hesaplarına göz atabilirler.

Güvenilir sağlık bilgisi ne demek?

“Kilo Almak için Öğünler Nasıl Olmalı?” adındaki makaleden şu bilgiye bakalım: “5 adet elma mide ve bağırsaklarda çokça yer tutar ve tokluk hissi oluşmasını sağlar. Hatta elmayı bütün olarak yemek, bu elmanın püresini yemekten veya elmanın suyunu içmekten daha fazla tokluk hissi verebilir (1).

Elmayı bütün olarak yemenin, elma püresi yemekten daha fazla tokluk hissi vereceği bilgisi gerçekten doğru mu? Bu bilginin kaynağı ne? Bilginin hemen sonrasında gelen “(1)“ sizi bilginin kaynağına götürür.

Öte yandan, güvenilir olmayan sağlık siteleri yanıltıcı ve yanlış bilgiler verebilir. Bilgilerin doğruluğundan emin olamayacağınız güvenilir olmayan siteler, yanlış tedavileri seçmenize ve sağlık durumunuzun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, sağlık hakkında bilgi veren sitelerin güvenilir olması son derece önemlidir. Güvenilir olmayan sağlık sitelerinden gelen yanıltıcı bilgilerin insanların sağlığına zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Daha bilinçli ve daha bilgili olmak için Hekimim Yanımda gibi güvenilir sağlık bilgileri sunan web sitelerini tercih edin. Web siteleri ve uygulamalar toplumun geneline uygun sağlık bilgileri vereceğinden kişisel tıbbi durumunuz ve sizin veya sevdiklerinizin sağlık sorunları hakkında her zaman size özel hizmet ve size özel öneri veren doktorlarınızın ve diğer sağlık profesyonellerinizin önerilerine öncelik verin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*