Google, yapay zeka yarışında geri kalmamak için elinden geleni yapıyor

Google, Yapay Zeka yarışının ısındığı bir dönemde baskı hissediyor gibi görünüyor ve şirket şu anda yeni bir yapay zeka destekli arama motori üzerinde çalışıyor. En son raporlara göre, Mountain View merkezli teknoloji devi, mevcut arama platformunu güncelleyen ve yeni teknoloji ile donatan bir proje olan “Magi” üzerinde çalışıyor. Şirketin iç belgeleri, yaklaşık 160 çalışanın şu anda Magi projesinde yer aldığını gösteriyor.

Yeni özellikler, tasarımcılar, mühendisler ve yöneticiler tarafından sprint odalarında oluşturuluyor, test ediliyor ve geliştiriliyor. Değişikliklerden sonra, arama motoru, şirketin mevcut hizmetinden daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak.

Google, yapay zeka yarışında geri kalmamak için elinden geleni yapıyor

Google, Magi’yi önümüzdeki ay duyurmayı planlıyor ve sonbaharda ek özellikleri tanıtması bekleniyor. Eğer öyleyse, şirketin bu ayrıntıları yaklaşan Google I/O etkinliğinde paylaşmasını bekliyoruz. Rapora göre, Magi, yıl sonuna kadar ABD’deki bir milyon kullanıcıya sunulacak ve ardından 30 milyon kullanıcıya genişletilecek.

Bu gelişme, Samsung’un cihazlarında varsayılan arama motori olarak Google yerine Microsoft Bing’i tercih etmeyi düşündüğü bir döneme denk geliyor. Bu durum, Google’ın Samsung ile 3 milyar dolarlık bir sözleşmesini ve benzer bir şekilde Apple ile 20 milyar dolarlık bir sözleşmesini yenileme konusunda tehdit oluşturuyor.

Microsoft Bing, son zamanlarda sıklıkla haberlerde yer alıyor, çünkü Redmond merkezli teknoloji devi, pazardaki tekliflerini geliştirmek için özellikle OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka teknolojilerine daha fazla güveniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*