Gizlilik için neden iPhone kullanmalısınız?

Teknoloji devi Apple, bildiğiniz gibi pek çok teknoloji firması arasında kullanıcılarının gizliliğini ve verilerini korumayı savunan nadir şirketler arasında yer alıyor. Apple, son iOS 14.4 ve iPadOS iOS 14.4 güncellemesinde, kullanıcılara verileri üzerinde güçlü kontroller sağlayacak olan “Gizlilik beslenme etiketi” ve “Uygulama İzleme şeffaflığı” adlı iki yeni özellik getiriyor.

Gizlilik beslenme etiketi ile Apple, App Store’daki tüm uygulamalar için, geliştiricilerin gizlilik uygulamalarını görüntülemesi kolay bir özet halinde kullanıcıya ayrıntılı olarak vermelerini isteyecek. Kullanıcılar, verilerin onları izlemek için kullanılıp kullanılmadığını, onlara bağlanıp bağlanmadığını görebilecekler.

İkinci ve daha önemli özellik olan uygulama izleme şeffaflığı ise gizliliği arşa çıkaracak. Bu özellik ile uygulamaların, şirketin sahip olduğu uygulamalar veya web siteleri genelinde verilerini izlemesine izin verilmesi için uygulamaların bir kullanıcının iznini alması gerekecek.

Şu anda bu kontrol iPhone kullanıcıları tarafından kullanılamıyor. Bu da şirketlerin zaten kullanıcı verilerini bu şekilde izlediği anlamına geliyor. Özellik devreye girdiğinde izlenmemek için uyarı alacağınızı belirtelim.

Reklamları için büyük ölçüde kullanıcı verilerini izlemeye bağımlı olan Facebook gibi şirketler, yeni gizlilik özelliklerinden son derece mutsuz. Öte yandan Google, iOS ekosistemindeki geliştiricilerini ve reklam verenlerini, hizmetlerini Apple’ın uygulama izleme şeffaflığı politikasına uygun hale getirmek için hazırlamaya başladı.

Google, geliştiricilerini Google Mobile Ads SDK v7.64’e ve Google Analytics for Firebase’in SKAdNetwork gibi yeni özellikler için destek içeren en son sürümüne yükseltmeye teşvik ediyor. Google ayrıca, yürürlüğe girdikten sonra Apple’ın ATT politikasına uymak için iOS uygulamalarında Identifier for Advertisers (IDFA) gibi verileri izlemeyi durduracak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*