Eski nesil iPad kullanıcılarına kötü haberlerimiz var

iPadOS, Apple tarafından özel olarak iPad cihazları için tasarlanmış bir işletim sistemidir. iPhone’lar için kullanılan iOS’un aynı temeli üzerine inşa edilmiş olsa da, iPad’in daha büyük ekran boyutu ve güçlü donanımı için optimize edilmiştir. iPadOS, çoklu görev yapmayı, arayüzü gezinmeyi ve Apple Pencil ile çizim ve not alma gibi işlemleri kolaylaştıran çeşitli özellikler içerir.

iPadOS’un ana özellikleri arasında, erişilebilir ana ekran düzeni, geliştirilmiş bölünmüş görünüm çoklu görev ve daha fazlası yer alıyor. Ancak, son haberlere göre, daha fazla iPad, bu yıl iPadOS desteğini kaybedebilirler ve bu, eski iPad sahiplerini üzebilir.

Eski nesil iPad kullanıcılarına kötü haberlerimiz var

iPhoneSoft’un bir raporuna göre, ilk 9,7 inçlik ve 12,9 inçlik iPad Pro modellerinin sahipleri, yaklaşan iPadOS 17’yi kullanamayacaklar. Apple, yeni işletim sistemleriyle eski cihaz modelleri için desteği çoğu zaman keser ve son büyük sürüm de iPad ailesi için benzer bir yol izliyor gibi görünüyor. İlk nesil iPad Pro modelleri, A9X çipine sahip olan ve A9 çipine sahip beşinci nesil iPad, anonim kaynağa göre iPadOS 16’da kalacak. Bu, iPadOS’un iOS ile uyumlu hale getirileceği anlamına gelir, çünkü iOS 16 dağıtımında iPhone 6s modellerini geride bırakan A9 çipine desteği kesmişti.

Genellikle, Apple, yeni özellikleri tanıttığında, eski modelleri önceki nesil sürümüyle bırakır. Bu modeller, yavaş olsa da güncellemeleri alır ve güvenlik açıkları ile mücadele etmek için işe yarar. Ancak, iOS 17’nin istikrar üzerine odaklanması beklenmesine rağmen, Apple’ın WWDC 2023 tanıtımlarından önce fikrini değiştirebileceği ve bu modelleri desteklemeye devam edebileceği henüz bilinmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*