Elon Musk kendi yapay zeka şirketini kuruyor

The Wall Street Journal ve The Financial Times’a göre Musk, X.AI Corp. adında yeni bir yapay zeka şirketi kurdu. Kaynakların görüntülediği, geçen aya ait bir devlet dosyasına göre yeni şirket Nevada’da kuruldu ve Musk’ı şu şekilde listeliyor: tek yönetici ve sekreter olarak aile ofislerinin yöneticisi Jared Birchall. Çok şirketli yöneticinin “X” harfine özel bir yakınlığı olduğu biliniyor ve hatta yakın zamanda Twitter, Inc.’in adını X Corp olarak değiştirdi.

Musk, AI projelerine yabancı değil. Neredeyse on yıl önce şirketten ayrılmadan önce OpenAI’yi bizzat kendisi kurmuştu. Ancak ChatGPT’nin popülaritesindeki hızlı yükselişinden sonra Musk, teknolojinin düzenlenmesi gerektiğini savundu ve teknoloji liderlerini geliştirmeye altı aylık bir ara vermeye çağıran açık bir mektup imzaladı.

Elon Musk kendi yapay zeka şirketini kuruyor

Ancak bu noktada, Musk’ın X.AI Corp için planları ve gerçek bir ChatGPT rakibi oluşturmak isteyip istemediği hala belirsizliğini koruyor. Ayrıntılar önceki raporlar Musk’ın az da olsa yapay zeka çabalarının nasıl ilerlediğine dair ipuçları veriyor. Mart ayında, yeni projeyi yönettiğine inanılan bilim adamı Igor Babuschkin de dahil olmak üzere iki eski DeepMind araştırmacısını işe aldığı bildirildi.

Musk’ın ayrıca Twitter’ın veri merkezlerinden birinde AI geliştirme için 10.000 GPU satın aldığı bildirildi. Ayrıca The Times’a göre, yeni girişimine para yatırmak için Tesla ve SpaceX yatırımcılarıyla şimdiden görüşmeler yapıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*