Elektrikli araçların avantajları nelerdir? [Hazır TOGG çıkmışken]

Ülkemiz için gurur kaynağı olan TOGG‘un piyasaya çıkmasıyla beraber elektrikli araçların piyasada domino etkisi yaratması bekleniyor. Tesla elektrikli araçlarının da ülkemize resmi olarak gelmesiyle birlikte kafanıza takılan “Ya bu elektrikli araç nedir arkadaş“, “Sanki ne avantajı var ki!” veya “Şimdi bunun çeşit çeşit bataryası vardır!” gibi soruları sizler için cevaplıyoruz.

İlk önce elektrikli araç nedir sorusuyla başlayalım;

Elektrikli araç, kısmen veya tamamen elektrikle çalışır. Elektrikli arabaların daha az hareketli bileşeni varken, bakımları da bir o kadar kolaydır. Ayrıca benzin ve mazot gibi herhangi bir fosil yakıt kullanmadıkları için ekolojik açıdan da inanılmaz derecede faydalı olabiliyorlar.

Elektrikli otomobiller, elektrik motoruna güç sağlamak için içten yanmalı bir motor yerine şarj edilebilir bir pil (Batarya) takımı kullanır.

Kritik soru: Kaç tür elektrikli araç bulunuyor?

Bataryalı Elektrikli Araç (BEV): Bataryalı elektrikli araç (BEV), saf elektrikli araç olarak da bilinir. Yalnızca şarj edilebilir pil içerisinde depolanan kimyasal enerjiyle çalışan ve hiçbir ek tahrik kaynağı olmayan bir tür elektrikli araçtır.

Hibrit Elektrikli Araç (HEV): HEV’ler hem içten yanmalı bir motor hem de bir bataryadan enerji çeken elektrikli motor ile çalışır. Ancak diğer elektrikli araçların aksine HEV sürücüleri akülerini rejeneratif frenleme yoluyla şarj ederler.

Plug-in Hibrit Elektrikli Araç (PHEV): PHEV’ler, normal hibrit araba konseptini temel alır. Bir içten yanmalı motorun yanı sıra pille çalışan bir elektrik motoruyla çalışırlar. Bu, pilin elektrik motorunu çalıştırmak için yeterli gücü depolamasını sağlayarak gaz kullanımınızı %60 oranında azaltır.

Yakıt Hücreli Elektrikli Araç (FCEV): FCEV’ler, elektrik motorları ve güç kontrolörleri veya invertörler gibi BEV’lerle aynı bileşenlerin çoğuna sahiptir; ancak, birincil enerji kaynağı farklıdır. BEV’ler pil enerjisini kullanırken, FCEV’ler birçok açıdan pillerden daha iyi olan yakıt hücrelerini kullanır.

Peki bu araçların faydaları nelerdir?

Çevre dostu: Elektrikli araçlar yanma için yakıt kullanmadığından, emisyon veya gazın yanmasıyla çıkan kirli egzoz dumanı yoktur. Fosil yakıtlarla çalışan araçlar, çevrede tehlikeli gaz birikimine önemli ölçüde katkıda bulunur, bu nedenle elektrikli araba kullanmak, daha temiz bir çevreye katkıda bulunabilir.

Yenilenebilir enerji kaynağı: Elektrikli araçlar yenilenebilir güçle çalışırken, geleneksel otomobiller fosil yakıtların yanmasıyla çalışır ve bu da dünyadaki fosil yakıt stoklarını ciddi oranda azaltır.

Daha az gürültü ve daha yumuşak hareket: Elektrikli araba kullanmak önemli ölçüde daha yumuşaktır. Hızlı hareket eden parçalara sahip olmadıkları için daha sessizdirler ve daha az gürültü çıkarırlar.

Uygun maliyetli: Elektrik, benzin ve motorin gibi düzenli fiyat artışlarına tabi olan yakıtlardan çok daha ucuzdur. Evde güneş enerjisi kullanıldığında, pilin yeniden şarj edilmesi daha uygun maliyetli olmasını sağlayabilir.

Düşük bakım: Elektrikli arabaların daha az hareketli bileşeni olduğundan, geleneksel otomobil parçalarına kıyasla aşınma ve yıpranma azdır. Onarımlar ayrıca içten yanmalı motorlara göre daha basit ve daha ucuzdur.

Devlet desteği: Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, yeşil bir programın parçası olarak insanları elektrikli araç kullanmaya teşvik etmek için vergi indirimleri sağlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*