CWP Roundcube 502 Bad Gateway ve Mail Gönderme Sorunu Nasıl Çözülür?

Control Web Panel ( CWP ) kullanan kişiler mail gönderimleri için web arayüz sunan roundcube yazılımını kullanabilir. Mailleri kontrol etmek için rouncube’e giren kişiler bazı zamanlar 502 bad gateway hatası alabilir ya da roundcube’e erişip mail gönderirken sorun yaşayabilirler. Mail göndermeye çalıştığınızda “ileti gönderiliyor…” diyerek sizi uzun süre bekletip zaman aşımına da uğratabilir.

CWP Roundcube Mail Gönderilirken İleti Gönderiliyor.. Nasıl Çözülür?

Roundcube üzerinde mail gönderirke “ileti gönderiliyor…” diyerek sizi bekletiyorsa bir sorun var demektir; ancak sorunu doğrudan roundcube yazılımında aramamak gerekiyor. Aslında bu tip problemler doğrudan birbiri ile bağlantılıdır. Çünkü sunucuda kullandığınız bu tip yazılımların tümü web servis üzerinde php ile çalışmaktadır. CWP’nin de kendi kullandığı, kullanıcılardan bağımsız PHP süreci mevcuttur. CWP şuan 7.1 PHP-FPM versiyonu ile çalışmaktadır.

CWP Roundcube Nasıl Güncellenir? Webmail Roundcube Hataları Nasıl Çözülür?

Aşağıdaki kısım CENTOS 7 işletim sistemi için geçerlidir. Centos 8 çözümüne bir sonraki paragrafta yer verilmiştir.

Öncelikle roundcube yazılımını kaldırıp ardından tekrar kurup CWP’nin scripti ile roundcube yazılımını güncelleyeceğiz.

İlk olarak sunucumuzun servisler ile başarılı bağlantı kurabilmesi için sertifikamızı güncelliyoruz.

yum update ca-certificates -y

Ardından gerekli olan servislerimizi kuruyoruz.

curl -s -L https://www.uxlinux.com/upload/tmp/cwp_rc_fix.sh | bash

Ardından rouncube’ü kaldırıp yeniden dosyalarını indiriyoruz.

1-) cd /usr/local/src 2-) rm -rf roundcube* 3-) wget https://github.com/roundcube/roundcubemail/releases/download/1.5.0/roundcubemail-1.5.0-complete.tar.gz

Aşağıdaki komut ile indirdiğimiz rouncube yazılımının sıkıştırılmış dosya içinden çıkarıyoruz.

tar xf roundcubemail-1.5.0-complete.tar.gz

Aşağıdaki komut ile sıkıştırılmış dosyadan çıkardığımız klasöre erişip roundcube kurulum komutunu uyguluyoruz. Aşağıdaki komutları sırasıyla uygulamanız gereklidir.

cd  roundcubemail-1.5.0 bin/installto.sh /usr/local/cwpsrv/var/services/roundcube

Karşınıza şu şekilde bir uyarı çıkarsa “y” tuşuna, ardından enter tuşuna basıp devam etmeniz gereklidir.

Bu işlemden sonra aşağıdakine benzer bir sonuç bilgisi almalısınız.

Running update script at target... Executing database schema update. Updating database schema (2016081200)... [OK] Updating database schema (2016100900)... [OK] Updating database schema (2016112200)... [OK] Updating database schema (2018021600)... [OK] This instance of Roundcube is up-to-date. Have fun! All done.

CWP ROUNDCUBE 502 BAD GATEWAY HATASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Şimdi asıl sorunumuza odaklanıyoruz. İşlemleri yaptınız ancak bu sefer de 502 bad gateway hatası aldınız. CWP ve diğer sistemlerde alınan 502 bad gateway hatalarının temelinde bir servis problemi yatmaktadır. Web servis durmuş olabilir, web servis ile bağlantılı çalışan php sürümü durmuş olabilir gibi olumsuzluklar bu hataya sebebiyet verebilir.

Her şeyden önce aşağıdaki komut ile CWP’yi yeniden başlatıp sorunumuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edelim. Eğer çözülmezse aşağıdaki koddan sonraki satır ile devam edelim.

sh /scripts/restart_cwpsrv

Eğer sorun devam ederse şu kod ile CWP’nin PHP sürümünün çalışmadığını görebilirsiniz.

systemctl status cwp-phpfpm

Hatayı CWP’ye bağlı bir serviste aldığımız için öncelikle CWP’nin bağımsız çalıştığı PHP-FPM servisinin hata çıktılarını kontrol edeceğiz.

tail /usr/local/cwp/php71/var/log/php-fpm.log

Hata çıktılarında bir kullanıcı adında hata mevcut olduğunu göreceksiniz. “kullanıcı” şeklinde hatanın içeriğinde yer alacaktır.

İlgili kullanıcının fpm yapılandırma dosyasını sileceğiz. Bu dosya bir hesap silindikten sonra yapılandırmada kalmış olabilir ve servis bağlantı yapmaya çalışıp yazım dili hatasından (syntax) dolayı hata vermiş olabilir.

rm -f /usr/local/cwp/php71/etc/php-fpm.d/users/kullanici.conf

Hangi kullanıcıyı görüyorsanız kullanici.conf yerine örneğin narin.conf yazacaksınız.

Problemli yapılandırma dosyasını sildikten sonra aşağıdaki komut ile CWP PHP-FPM servisini yeniden başlatarak işimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

systemctl start cwp-phpfpm

https://wmblogu.com

Geleceğine Yatırım Yap.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*