Cumhurbaşkanı beklenen açıklamayı yaptı! Normalleşiyoruz!

2019’un sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını 2020 yılını felç etmişti. Bu süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu aldığı önlemler ile salgını en az hasar ile atlatmamızı sağlamıştı. Bir süredir vakaların artması ile kuralların katılaşması vaka sayılarında sert bir düşüşün yaşanmasını sağlamıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen açıklamayı yaptı.

Mart ayında normalleşme süreci başlıyor

Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre; Mart ayının başında Türkiye normalleşme sürecine geçiş yapacak. Erdoğan konuşmasında; “Sosyal destek kısa çalışma ödeneği, normalleşme desteği başlıkları altında milletimize aktardığımız kaynak 53 milyar lirayı buldu.” ifadesini kullandı. Bu kısa çalışma ödeneği ise Mart ayının sonuna kadar uzatıldı.

Cumhurbaşkanı ayrıca; “Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.” dedi.

Mart ayının başından itibaren kademeli olarak kapalı olan mekanlar tekrardan açılacak. Okullarda ise yine yüz yüze eğitim kademeli bir şekilde olacak. Vaka sayılarının bir bölgede artması sonucunda ise bölgesel olarak müdahale yapılabilecek.

Bugün itibariyle 24 saat içerisinde yapılan testlerde 7 bin 906 kişinin testi pozitif çıktı, 90 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayılarının 30.000’den bir anda 7 bin seviyelerine inmiş olması oldukça sevindirici. Alınan tedbirler sonucunda artık normalleşme sürecine geçilmesi gerekiyor. Koronavirüs konusunda bilinçlenen halkımız da bu süreçte önlemlere uydu. Bu sayede normalleşme sürecinin de başlaması sağlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*