Clubhouse yasaklandı! Peki, neden?

Yıldızı parlayan Clubhouse uygulamasının ismini son günlerde sık sık duyduğunuzu biliyoruz. Davetiye sistemi ile çalışan ses temelli sosyal medya platformu, rakipleri arasında sunduğu farklı deneyim ile sıyrılmaya çalışıyordu. Bugün ise Clubhouse erişim engeli kararı ile gündeme geldi.

Dünyadaki en katı ve saçma kurallara sahip olan Çin, bugün Clubhouse’u resmi olarak engelledi. Çin hükümeti bildiğiniz gibi vatandaşlarını anbean izlemeyi ve fişlemeyi kendine motto edinmiş durumda. Çin’de bu yüzden Facebook ve Twitter gibi platformlar da engelli.

Yani anlayacağınız Çin’de hükümetin izleyip takip edemediği tüm uygulamalar engelleniyor. Bundan Clubhouse da nasibini aldı. Ses kayıtlarının takibi olmadığı için Çin hükümeti uygulamayı engelledi. Bu engel muhtemelen kalıcı olacak ve Çin’de artık uygulamayı kullanmak mümkün olmayacak.

Çin hükümetinin bu katı kuralları yüzünden Çin‘de yaşayanlar teknolojinin nimetlerini sadece koklayabiliyor. Üretimin tavan olduğu ve dünya çapında ses getiren markaların çıktığı Çin’de bu katı kuralların yüzyıllarca devam edeceği ortada.

Clubhouse’a dönecek olursak, platform bir anda ilginç bir şekilde ünlü isimler sayesinde sükse oldu. Ancak bu yükselişin bir de düşüşü olacak. Tahminlerime göre 6-7 ay sonra Clubhouse’un adını bile duymayacağız. Yazı, fotoğraf ve video paylaşılmayan bir sosyal medya platformunun ömrü muhtemelen kısa olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*