Clubhouse ses kayıtlarını Çin’e mi gönderiyor?

Sosyal medya platformlarına her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Bunun son örneğini Clubhouse ile gördük. Davetiye yöntemi ile çalışan ve sadece sesli sohbet için kullanılan bu uygulama kısa süre içerisinde ünlü isimler sayesinde yükselişe geçmişti. Ancak bugün Clubhouse için korkunç bir iddia ortaya atıldı.

Bloomberg’in haberine göre; Stanford İnternet Gözlemevi, Clubhouse’ın altyapısında üçünü kişilerin kolayca sızabileceği güvenlik açıklarının olduğunu tespit etmiş. Bu açıklardan dolayı platformdaki insanların ses kayıtları Çin‘e gönderiliyor olabilir. Yani dolaylı yoldan Çin hükümeti platformda yer alan verilere sızabilir.

Bildiğiniz gibi Çin hükümeti ilginç bir politika izliyor. Sosyal medyada tüm vatandaşlarını istinasız olarak izliyor ve takip ediyor. Clubhouse buna izin vermediği için Çin’de kullanımı yasaklanmıştı. Verilerin Çin’e gittiği doğru olsaydı uygulama Çin’de engellenemezdi.

Ancak Stanford İnternet Gözlemevi’nin uygulamada bulduğu güvenlik açıkları Clubhouse tarafından doğrulandı. Clubhouse, bu konu üzerinde çalıştıklarını ve platformu daha güvenli hale getirmenin yollarını aradıklarını açıkladı.

ABD merkezli olan Clubhouse’ın bile isteye verileri Çin’e göndermeyeceği ortada. Ancak platformda güvenlik ihlallerinin de olduğu belli. Muhtemelen ilerleyen günlerde uygulama bir güncelleme alacak ve güvenlik sorunları ortadan kaldırılacak.

Konu Çin ve ABD merkezli firma olunca özellikle ABD basını olayı abartmayı çok seviyor. Bu yüzden Clubhouse’a yöneltilen bu iddiayı pek ciddiye almamak gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*