Çin’e bir darbe de Japonya’dan geldi

CNN’nin bildirdiği gibi, ülke Cuma günü 23 tür yarı iletken üretim ekipmanı üzerindeki ihracat kontrollerini sıkılaştıracağını duyurdu. Yeni kurallar temmuz ayında yürürlüğe girdiğinde, Nikon ve Tokyo Electron gibi şirketlerin araçlarını dünya çapında yaklaşık 160 bölgede satmak istiyorlarsa Japonya ticaret bakanlığından onay almaları gerekecek. Bir Japon hükümet sözcüsü, CNN’e kısıtlamaların belirli bir ulusu hedeflemek için tasarlanmadığını söyledi. Ancak, Japonya’nın doğu Asya rakibi kısıtlı listedeki ülkeler arasında yer alıyor.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura, “Teknoloji sahibi bir ülke olarak uluslararası toplumdaki sorumluluklarımızı yerine getireceğiz ve uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunacağız” dedi.

Kısıtlamalar, benzer ihracat kontrollerini yürürlüğe koyan ABD ve Hollanda’yı takip ediyor. Yılın başında, üç ülkenin Çin’in batı yapımı litografi makinelerine erişimini sınırlamak için bir anlaşmaya vardığı bildirilmişti.

Çin’e bir darbe de Japonya’dan geldi

Mart ayında Hollanda, ulusal güvenliği için denizaşırı yarı iletken teknolojisi satışlarını kısıtlayacağını açıkladı. Bu kısıtlamaların çip üreticisi ASML’yi de etkilemesi bekleniyor. Geçen yıl itibariyle Hollandalı firma, çip üreticilerinin en yeni telefonlara ve bilgisayarlara güç sağlayan 5nm ve 3nm yarı iletkenleri yapmak için ihtiyaç duyduğu aşırı ultraviyole litografi (EUV) makinelerini üreten dünyadaki tek şirketti.

Çin, ülkenin teknoloji endüstrisinin batı yapımı litografi ekipmanına erişim eksikliğinden dolayı yaşayacağı eksikliğin bir kısmını telafi edebilecek yerli firmalara sahip. Ancak, bu şirketlerin Amerikan, Japon ve Avrupalı rakiplerinin kapasitelerine ulaşması biraz zaman alabilir. Reuters’in araştırmasına göre, Çin’in tek litografi ekipmanı üreticisi olan Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), 90 nm düğüm yarı iletkenlerini basabilen makineler üretiyor. Ülkenin önde gelen yarı iletken üreticisi SMIC’in çalışması ise daha umut verici. Şirket geçen yaz, 14nm yongaların toplu üretimine ve yabancı yapım ekipmana erişim olmaksızın 7nm yongalar üretmeye başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*