Çin’den yatırım yağıyor: Yeni bir marka daha Türkiye’de üretim yapacak

Çin merkezli teknoloji şirketi H3C ile Boğaziçi Holding iştiraki Boğaziçi Bilgisayar arasında yaklaşık 2 yıl önce imzalanan distribütörlük anlaşması fiziki yatırıma dönüşüyor. H3C Uluslararası Ticaret Başkan Yardımcısı Richard Xie, Türkiye’nin H3C’nin dış yatırımlarında öncelikli ülke konumunda olduğunu söylerken, Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tecdelioğlu muhtemel yatırımın gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin kazanacağını ifade etti.

Philips, Dyson, Kyocera ve Corsair gibi küresel teknoloji devlerinin Türkiye partneri olan Boğaziçi Holding iştiraki Boğaziçi Bilgisayar ile Çin merkezli router, modem ve switcher üreticisi H3C’nin yaklaşık 2 yıl önce imzaladıkları distribütörlük anlaşması adım adım fiziki yatırıma dönüşüyor. Çinli teknoloji devi, Türkiye’deki partneri ile en az 200 kişinin istihdam edileceği fabrika yatırımında karar aşamasına geldi. Markanın üretim fabrikası muhtemelen Marmara Bölgesi civarında kurulacak. Fabrikanın hayata geçmesiyle Türkiye, H3C’nin bölgedeki üretim üssü olacak.

Bugüne kadar Türkiye’de genelde cep telefonu üreticileri fabrika açmıştı. Bunlar arasında Samsung, Oppo, Xiaomi, TCL gibi markalar yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*