Çin pazarının işlemci lideri belli oldu! Huawei düşüşte!

Küresel güç olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen Çin, ABD’nin yaptırımlarına rağmen büyümeye devam ediyor. Huawei yasakları ve Xiaomi‘nin kara listeye alınması gibi yaptırımlardan en az kayıp ile ilerleyen Çin, işlemci konusunda hala dışa bağımlı. Huawei’nin Kirin işlemcilerini üretemeyecek olması, Çin’de Qualcomm ve MediaTek’in önemli başarı elde etmesini sağladı.

Tayvanlı bir pazar araştırma kuruluşu olan Digitimes Research‘ün son tahminine göre, 2021’in ilk çeyreğinde Çin’in akıllı telefon uygulama işlemcisi (AP) gönderileri önceki çeyrek ile aynı olmaya devam edecek. Bu, Çin AP sevkiyatının sabit kalacağı anlamına geliyor.

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde, Çinli akıllı telefon üreticileri tek başına yaklaşık 211,6 milyon AP çipi sattı. Bu yongaların büyük bir kısmı iki üreticiden geliyor. Bunlar tahmin edeceğiniz gibi MediaTek ve Qualcomm oluyor.

Beklenti, Huawei’nin bir yasakla karşı karşıya kalmasıyla siparişlerin düşeceği yönündeydi. Ancak durum bu değil. Görünüşe göre Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi markalar, Huawei’nin küresel pazarda bıraktığı boşlukları etkin bir şekilde dolduruyor.

MediaTek, 2020’nin dördüncü çeyreğinde Çin’in akıllı telefon AP pazarındaki en büyük tedarikçidir. Tayvanlı çip üreticisi MediaTek pazar payının yüzde 42,5‘ini oluşturuyor. Qualcomm, yüzde 41,5 pazar payı ile yakından takip ediyor. Üçüncü sırada, pazarın yüzde 9,5 ile Huawei’nin HiSilicon‘u (Kirin) yer alıyor. Analistler, 2021’in ilk çeyreğinde bu sıralamanın aynı kalacağına inanıyor.

12nm sürecini kullanan AP çipleri, Çin’in akıllı telefon AP çiplerinin toplam sevkiyatının yüzde 38,4’ünü oluşturuyor. Digitimes Research, 2021’in ilk çeyreğinde 6/7 / 8nm’lik üç işlemi kullanan AP yongalarının toplam oranının 12nm oranını aşacağını tahmin ediyor.

Çinli firmalar çip siparişlerini artırmaya devam edecek

Çinli üreticilerin AP çipleri için siparişleri yakın zamanda düşmeyecek. Honor gibi yeni üretici çip depolamaya başladı. Diğer Çinli cep telefonu markaları da siparişlerini veriyor ve bu yüksek çip stok seviyelerini koruyacak. Mevcut 7nm ve 12nm gofret kapasitesi dar. Bu, akıllı telefon şirketlerini envanteri artırmaya teşvik ediyor olabilir.

ABD’nin Huawei’yi yasaklamasının ardından Xiaomi, OPPO, Vivo gibi markaların satışları artıyor. Medyanın Çin’in akıllı telefonlarının ve bileşenlerinin sevkiyatlarda artmasını beklemesinin nedenlerinden biri budur.

Çinli üreticiler Çin’de iyi iş çıkarırken, hala küresel olarak alınacak uzun bir yolları var. Huawei, ABD yasağından önce dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolundaydı. Diğer Çinli telefon üreticileri için Apple veya Samsung’u yenmek zorlu bir görev olacak. Ancak tahminler, Çin’in cep telefonu bileşen sevkiyatlarının artmaya devam edebileceği yönünde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*