Çalınan hesaplar için harekete geçildi! Hepsi sahiplerine iade edilecek!

ABD kolluk kuvvetleri önemli bir bilgisayar korsanı sığınağını ele geçirdi. TechCrunch, FBI’ın “Çerez Canavarı Operasyonu” adlı uluslararası bir kampanyanın parçası olarak çalınan hesap girişleri için önemli bir pazar yeri olan Genesis Market’i ele geçirdiğini bildirdi. Birleşik Krallık Ulusal Suç Teşkilatı, yetkililerin baskının bir parçası olarak o ülkedeki 19 site kullanıcısı da dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 120 kişiyi tutukladığını ekliyor.

BD Adalet Bakanlığı, ele geçirmenin fidye yazılımının “önemli bir etkinleştiricisini” ortadan kaldırdığını söylüyor. ABD ve İngiltere’nin ötesinde, kampanya Avustralya, Kanada, Danimarka, İsveç ve Almanya ve Polonya gibi Avrupa ülkelerinden ajansları da içeriyor. Olaya Europol ve AB’den Eurojust da dahil oldu.

Genesis Market, Mart 2018’de kuruldu ve oturum açma bilgilerini, çerezleri ve ihlal edilen sistemlerden alınan tarayıcı parmak izlerini sattı. Bilgisayar korsanları yalnızca hesaplarda oturum açmakla kalmıyor, aynı zamanda bir parolaya veya iki faktörlü kimlik doğrulama belirtecine ihtiyaç duymadan bu hesaplara erişmek için web tarayıcılarının kimliğine bürünebiliyor. Genesis, bir kurbanın cihazlarına erişebildiği sürece, o kurbandan en güncel verileri alabiliyor ki bu bazen eski, bazen de işe yaramaz verilerle yetinmek zorunda kalan bilgisayar korsanları için değerli bir kaynak.

Karaborsa pazarı bazen yüksek profilli siber suç olaylarıyla ilişkilendirilmektedir. Motherboard, 2021 EA hack’inin arkasındaki davetsiz misafirlerin, oyun yayıncısındaki bir Slack hesabını ele geçirmek için Genesis’ten 10 dolarlık bir bot satın aldıklarını söylediğini kaydetti. Bu operasyon kapsamında çalınan tüm hesapların da hak sahiplerine iade edileceği vurgulandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*