BiP yeni patenti ile mesajları okuyabilir!

Turkcell’in mesajlaşma uygulaması olan BiP, WhatsApp’ın verileri toplama olayından sonra hem ülkemizde hem de yurtdışında büyük ilgi görmeye başlamıştı. İndirme sayılarılarında rekor bir artış yaşayan BiP için bugün çok konuşulacak bir patent alındı.

Aktarılan bilgilere göre; BiP’in yeni patenti kullanıcılara müzik önerisi sunacak. Buraya kadar her şey güzel görünüyor olabilir. Ancak bu müzik önerisi kullanıcıların mesajlarından yola çıkılarak yapılacak. Yani muhtemelen BiP, kullanıcıların mesajlarını okuyup ona göre analiz yapacak.

WhatsApp’tan kaçarken doluya tutulmak bu olsa gerek. Çünkü WhatsApp, uçtan uca şifrelendiği için kullanıcıların mesajlarını okuyamıyor. Ancak BiP’te böyle bir şey söz konusu değil. BiP’in kullanıcı konuşmalarını analiz etmesi demek yapay zeka da olsa konuşmaların okunacağı anlamına geliyor.

Şimdilik patenti alınan bu özelliğin kullanıma sunulmadığını belirtelim. Turkcell bunu daha güvenli bir şekilde işleyebilir ve ilerleyen aylarda kullanıma sunabilir. Bu özellik resmi olarak duyurulana kadar beklemekte yarar var. Bakalım çok konuşulacak olan bu patent hakkında Turkcell cephesinden bir açıklama gelecek mi?

Son olarak Turkcell’in BiP için aldığı patentte “Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.” ifadelerinin yer aldığını belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*