Aşırı dezenfektan kullananlar para cezası yiyebilir!

Malum uzun bir süredir koronavirüsle mücadele ediyoruz. İnsanların bu mücadele sırasındaki en etkin silahı maske, mesafe ve temizlik oldu. Burada temizlik denildiğinde akla gelen ilk unsur ise kolonya ve dezenfektan oluyor.

Hali hazırda dezenfektanlar halka açık yerler de dahil olmak üzere pek çok yerde insanların kullanımına sunulmuş durumda. Ayrıca pek çok kişi eve girmeden ya da evden çıktıktan sonra dezenfektan kullanımına başvuruyor.

Fakat bu maddenin içerisinde yoğun miktarda alkol olduğu için, bazı sorunlar da beraberinde geliyor.

Aşırı dezenfektan kullananlar para cezası yiyebilir!

Ferit Aslan isimli bir vatandaş bol miktarda dezenfektanı eline yüzüne sürdükten kısa bir süre sonra polis kontrolüne takıldı. Aslan bu kontrolde 0.26 promil alkollü çıkınca 1.128 TL para cezasına çarptırıldı. Üstelik hepsi bununla da sınırlı değil. Geçimini nakliyecilik yaparak sürdüren Aslan’ın ehliyetine de 6 ay süreyle el konuldu.

Uzmanlar dezenfektan ve kolonyanın yüze yoğun bir şekilde sürüldükten sonra soluma yoluyla vücuda girdiğine ve bunun da promil oranını arttıracağına dikkat çekti. Yani sırf dezenfektan sürdüğünüz için ceza yemeniz işten bile değil.

Ferit, sağlık kuruluşundan alkol almadığına dair bir rapor aldı ve bu raporla cezanın iptali için başvurdu.

Eğer siz de benzer bir olay yaşamak istemiyorsanız, direksiyon başına geçmeden önce ya da direksiyon başındayken dezenfektan kullanmayın. Kullanıyorsanız da bunu yüzünüze çok fazla sürmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*