Apple’ın USB Type-C için başka planları var

Apple, iPhone 15 serisini Eylül ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Telefonun performans iyileştirmeleri ve yeni özelliklerle birlikte gelmesi bekleniyor, ancak bu yıl radikal bir değişiklik göreceğiz. Avrupa Birliği düzenlemelerine uymak zorunda kalan şirket, ilk kez geleneksel Lightning portu yerine USB-C portuyla donatılmış bir iPhone çıkaracak. Ancak, şirket değişikliği uygulamak için özellikle hevesli değil. Son bilgilere göre, Apple’ın başlangıçta USB-C yerine Lightning portlu bir iPhone 15 üzerinde çalıştığı bile iddia edildi.

Beklenen bir telefon serisi geliştirmek kolay bir iş değil. Şirketler geliştirme sürecine önceden başlamalıdır. Apple bu konuda istisna değil. Şirket yeni bir iPhone tanıttığında, bir sonraki model üzerinde çalışmaya zaten başlamıştır. Bu durum sıklıkla telefon hakkında bazı bilgilerin erken sızdırılmasına yol açar.

Twitter kullanıcısı Unknownz21 tarafından yapılan araştırmaya göre, Apple iPhone 15 için ilk prototip modellerini Ocak 2022’de hazırladı. Ancak USB-C kullanma kararı Mart ayına kadar netleşmedi. O tarihten itibaren, çalışmalar sadece USB-C’li sürümlere odaklandı, “Çok erken bir aşamada Lightning portlu bir sürüm vardı, ancak hızlıca terk edildi.”

Apple’ın USB Type-C için başka planları var

Avrupa Birliği şirketi Lightning portunu terk etmeye zorladı, ancak bu gelişme tamamen sürpriz olmadı. Yıllardır Apple, diğer ürünlerinde USB-C portunu kullanıyor. Ancak, iPhone’lar ve AirPods’lar için hala Lightning portunu kullanmaya devam ediyordu. Bu, ekosistem içindeki kullanıcıların farklı cihazlar için farklı şarj cihazları kullanmak zorunda kalması nedeniyle hayal kırıklığına uğramasına neden oldu. Ayrıca, birçok kişi Lightning portunun yavaş olduğunu eleştirdi. Ancak, Avrupa Birliği’nin çözümü kalıcı olmayabilir.

Dışa bağımlı olmaktan hoşlanmayan Apple, USB-C şarjını çok uzun süre kullanmak zorunda kalmayabilir. Şirket, MagSafe adlı bir kablosuz şarj teknolojisine uzun süredir yatırım yapıyor. Bu özelliği kullanarak veri transferini de etkinleştirebilirlerse, USB-C yalnızca geçici bir çözüm olarak kalabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*