Apple tarayıcı tarafında büyük bir zafer elde etti

Cuma günü şirket, antitröst gözlemcisinin geçen sonbaharda başlattığı bir soruşturmaya karşı yaptığı itirazı kazandı. Bir hatırlatma olarak CMA, kasım ayında Apple ve Google’a yönelik tam bir pazar araştırması başlatmıştı. O zamanlar düzenleyici kurum, Birleşik Krallık’taki birçok işletmenin, iki teknoloji devinin mobil taramada sahip olduğu “dayatma” nedeniyle kısıtlanmış hissettiğini söylemişti. Soruşturma ayrıca Apple’ın App Store kuralları aracılığıyla bulut oyun pazarını kısıtlayıp kısıtlamadığını da belirlemeye çalışıyordu.

Reuters’e göre Apple, düzenleyicinin mobil tarayıcı pazarındaki konumunu araştırmak için “gücü olmadığını” başarılı bir şekilde savundu. Şirket, CMA’nın soruşturmayı geçtiğimiz haziran ayında mobil ekosistemler hakkındaki raporunu ilk yayınladığı tarihte açması gerektiğini söyledi. CMA davalarına bakan mahkeme olan Rekabet Temyiz Mahkemesi (CAT), düzenleyicinin soruşturmayı çok geç bildirdiğini söyleyerek Apple ile aynı fikirde olduğunu açıkladı.

Apple tarayıcı tarafında büyük bir zafer elde etti

Apple, CAT’in kararından “memnun” olduğunu belirterek, “geliştiricilere destek ve kullanıcılara güvenli ve emniyetli bir deneyim sunmak için çalışmaya devam edeceğini” sözlerine ekledi. Doğal olarak, CMA davanın sonucundan daha az mutlu oldu. Düzenleyici yaptığı açıklamada:

“Bugünkü karar bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bu pazar araştırması referansını, Birleşik Krallık’taki tüketicilerin daha iyi bir mobil internet hizmetleri seçeneği elde etmesini ve Birleşik Krallık’taki geliştiricilerin yenilikçi yeni uygulamalara yatırım yapabilmelerini sağlamak için yaptık, endişelerimize ve pazar araştırmamızı başlatma nedenlerimize Apple tarafından itiraz edilmedi” dedi. “Bugünkü kararın önemi göz önüne alındığında, temyiz izni almak da dahil olmak üzere seçeneklerimizi değerlendireceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*