Apple son tutumuyla tepki çekti! Ayıp ayıp!

Bloomberg’e göre, şirket geçtiğimiz günlerde ABD’de bulunan yaklaşık 270 mağazasında “sendikalaşmanın risklerini tartışma” konulu toplantılar yaptı. Toplantıların tonu, Apple’ın perakende ayak izi genelinde “tutarlı” görünüyor. Yöneticilerin, şirketin ABD’deki ilk sendikalaşmış mağazasının yeri olan Towson, Maryland’deki sendikanın durumu müzakerelerine dönmeden önce kurumsal liderliğin hazırladığı bir açıklamayla açılış yaptığı bildirildi.

Bloomberg’e göre Apple yönetimi toplantılarda yetki kartlarının toplanması da dahil olmak üzere sendika aidatlarını ve sendikalaşma sürecini eleştiren konulara değindi. Bloomberg’e göre “Apple bunu söylemese de, şirketin on binlerce perakende çalışanına verilen mesaj şuydu: Mağazanız sendikalaşırsa dezavantajlı duruma düşebilirsiniz.”

Şirketin Maryland’deki Townson Town Center lokasyonun işçileri temsil eden sendika Uluslararası Makinistler ve Havacılık ve Uzay İşçileri Birliği, pazartesi günü bir bildiri paylaşacağını söyledi.

Apple son tutumuyla tepki çekti! Ayıp ayıp!

Bloomberg, bazı çalışanların toplantıları bir “korkutma taktiği” ve sendikalaşma fikrine çomak sokma girişimi olarak gördüklerini öne sürüyor. Geçen mayıs ayında, Atlanta’daki Apple Store çalışanları, şirketi kendilerini sendika karşıtı toplantılara katılmaya zorlamakla suçladı. Onlarca yıldır şirketlerin sendika seçimlerinin başlamasından 24 saat öncesine kadar bu tür toplantılar düzenlemesine izin verildi. Ancak 2022’de Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu genel danışmanı Abruzzo, bu toplantıların Ulusal Çalışma İlişkileri Yasasını ihlal ettiğini iddia etti.

Abruzzo geçen nisan ayında “Çalışanların işlerine olan bağımlılıklarından yararlanarak, onları disiplin tehdidi altında bu tür işveren konuşmalarını dinlemeye zorlamak çalışanların bu konuşmayı dinlemekten kaçınma haklarını açıkça ihlal ediyor” diye yazmıştı. Yıl sonunda ajans, Apple’ın Atlanta’daki Cumberland Mall mağazasındaki işçileri sendikalaşmaktan caydırmak için federal yasayı ihlal ettiğini tespit etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*