Apple elektrikli otomobil için kimi seçti? Çok şaşıracaksınız!

Apple’ın uzun zamandır elektrikli otomobil üreteceği söyleniyordu. Ancak bu söylentiler zaman zaman ortaya çıkıp birdenbire yok oluyordu. Ancak 2020’nin son günlerinde başlayan söylentiler hala devam ediyor. Bu da Apple‘ın gerçekten elektrikli otomobil üreteceğini bizlere gösteriyor.

Tesla’dan sonra elektrikli otomobil alanında teknolojinin tüm nimetlerini kullanıcıları ile buluşturacak olan Apple’ın bu süreçte bir otomobil firması ile anlaşması gerekiyordu. Çünkü alanı teknoloji olan bir firmanın aniden otomobile geçiş yapması çok zor.

Apple elektrikli otomobil için Kia ile anlaştı

Apple’ı bugün ilginç bir şekilde Kia Motors ile anlaştığı iddia edildi. Hyundai bünyesinde yer alan Kia Motors’un, Apple’ın elektrikli otomobilini üreteceği söylentilerinin ortaya çıkmasının ardından Kia’nın hisseleri bir anda fırladı.

Apple bu süreçte Kia Motors’a tam 3.5 milyar dolar yatırım yapacak. Bu yatırımın haberi bile hisselerin yüzde 14.5 yükselmesini sağladı. DongA Ilbo’nun haberine göre; Kia ile ortaklık yapan Apple, Kia’nın Georgia’daki tesisinde üretim yapacak.

İki şirketin 17 Şubat 2021 tarihinde bu ortaklığı duyurması ve resmiyette dökmesi bekleniyor. Ayrıca daha önce en erken 2028 yılında gelir denilen Apple’ın elektrikli otomobilinin 2024 yılında tanıtılacağı söyleniyor.

Apple ilk etapta 100.000 araç üretecek. Muhtemelen bu araçlar öncelikli olarak Amerika’da satışa sunulur. Bakalım Apple’ın elektrikli otomobillerinin içerisinden şarj adaptörü çıkacak mı? Espiri bir yana Apple, otomobil alanına hızlı bir giriş yaparsa, Tesla ve diğer üreticilerin işi zorlaşabilir.

Peki sizce işi teknoloji olan Apple’ın elektrikli otomobilleri başarılı olur mu? Fiyat konusunda tahminleriniz neler? Gelin yorumlarda tartışalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*