Akıllı telefon fiyatları ucuzluyor! Kesin bilgi yayalım!

2020 tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayli zorlu geçti. Pandemiden ötürü yaşanan ekonomik krizde döviz kurları hızlı bir artış gösterdi. Öyle ki kısa bir süre öncesine kadar dolar 8.6 TL sınırına dayanmıştı.

Neyse ki rüzgar şu aralar tamamen tersten esmeye başlamış durumda. TL diğer para birimleri karşısında hızla değer kazanıyor. Zira şimdilerde dolar 7.4 TL seviyesine kadar gerilemiş durumda. Görünen o ki bu gerileme bir süre daha devam edecek.

Kısa bir süre önce bazı küresel finans kuruluşları TL’nin gelecekte diğer para birimleri karşısında dirençli bir görünüm sergileyeceğini açıklamıştı. Şimdi bunlara ABD’nin yatırım bankası Goldman Sachs Group Inc. de katıldı.

Akıllı telefon fiyatları ucuzluyor! Kesin bilgi yayalım!

Goldman Sachs ilk altı aylık dolar / TL beklentisini 7.75TL’den 7TL’ye çekti. Görünen o ki 2021’in ilk yarısında dolar 7TL seviyelerine kadar düşecek. Bu da ülkemize ithal olarak gelen telefonların daha da ucuzlayacağı anlamına geliyor.

Hali hazırda dolar 7.4 TL civarlarında geziniyor. Muhtemelen önümüzdeki 5 aylık süreç içerisinde dolar kuru 7TL seviyesine daha da yakınlaşacak. Hatta 7TL’nin altını da görmesi olası.

Dolayısıyla dolar ve diğer kurlar düştükçe telefon fiyatları da ucuzlayacaktır. Eğer şu aralar yeni bir telefon alma düşünceniz varsa bunu biraz erteleyebilirsiniz. Zira önümüzdeki süreçte döviz kurlarında ani bir artış yaşanmayacak gibi görünüyor. Doğal olarak bu durum telefon fiyatlarının da artmasını engelleyecektir.

Hatta döviz kurlarının düşüş trendinin sürmedi, telefon fiyatlarındaki ucuzlamayı da tetikleyecektir. Keza geçtiğimiz yılın ilk yarısında mobil cihazların fiyatında ani artışlar yaşanmıştı.

Önümüzdeki 5 aylık süreçte benzer bir fiyat düşüşüyle de karşılaşabiliriz. O yüzden telefon alma işinizi birkaç ay ertelemek sizi önemli ölçüde kara geçirebilir. Elbette yine de tercih sizin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*