Akıllı telefon dünyasındaki gerileme devam ediyor

Hindistan’daki akıllı telefon pazarı, 2023’ün ilk çeyreği olan Ocak-Mart döneminde tarihinin en yüksek düşüşünü kaydetti. Counterpoint Research’in Pazar İzleyicisi’ne göre, Q1’de, geçen yılın aynı dönemine göre %19’luk bir düşüşle ülkedeki akıllı telefon sevkiyatı 31 milyon adede geriledi. Bu aynı zamanda akıllı telefon sevkiyatındaki üçüncü ardışık çeyreklik düşüş.

Hindistan akıllı telefon pazarındaki düşüş, talebin yavaşlaması, yenilenmiş telefonlara olan büyüyen ilgi ve 2022’deki yüksek stok birikiminden kaynaklandığı söyleniyor. Ayrıca, tüketicilerin davranışlarında bir değişiklik var ve talep artık promosyon dönemleri etrafında merkezleniyor. Counterpoint Research, 5G yükseltmelerinin daha hızlı gerçekleşmesi, makro baskının azalması ve festival sezonu nedeniyle büyümenin yalnızca yılın ikinci yarısında geri döneceği benzer bir durumun Q2’de de görüleceğini tahmin ediyor.

Counterpoint Research’in raporuna göre, 30.000 – 45.000 ve 45.000’den (rupi) fazla fiyat aralıkları, sırasıyla %60 ve %66 büyüme kaydetti. Bu arada, 10.000 – 30.000 Rs aralığındaki sevkiyatların payı, Q1’de %35 kadar düştü. 5G akıllı telefon sevkiyatları ilk kez %40’ı aştı.

Akıllı telefon dünyasındaki gerileme devam ediyor

Güney Koreli dev Samsung, Q1 2023’te ikinci çeyreği boyunca akıllı telefon pazarının lideri oldu ve %20 paya sahip oldu. Aynı zamanda 5G telefon sevkiyatlarında %24 payla önde gelen marka oldu. Vivo, %17 payla ikinci sıraya yerleşti. Xiaomi, %16 payla ve %44’lük bir yıllık düşüşle üçüncü sıraya geriledi. Bu, 10.000 Rs altı segmentte zayıf talep, çevrimiçi kanallara aşırı bağımlılık ve karışık bir portföye bağımlılık nedeniyle gerçekleşti. OPPO, %12 payla dördüncü sırayı aldı, Realme ise %52’lik bir yıllık düşüşle beşinci sıraya geriledi.

Ayrıca, ilk beş listesinden bağımsız olarak, Nord CE 2 Lite ve OnePlus 11 serisinden güç alan OnePlus %72 büyüme ile en hızlı büyüyen marka oldu. Counterpoint Research raporuna göre, Apple da %50 büyüme kaydetti. Cupertino merkezli teknoloji devi, premium ve ultra-premium segmentlerinde sırasıyla %32 ve %62 pay aldı. Bu büyümenin arkasındaki itici güç, son dönemde piyasaya sürülen iPhone 13 serisi ve uygun fiyatlı SE 3 modeli oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*