Elektrikli otomobilde ÖTV’ye görülmemiş zam geldi!

Dünyada doğayı korumak için devletler insanları elektrikli otomobillere yönlendirmek için çalışmalarına başladı. Türkiye‘de de bu durumun böyle olması bekleniyordu. Hatta elektrikli otomobil satın almak isteyenlere teşviklerin olacağı söyleniyordu. Ancak bugün maalesef ki üzücü haber geldi. Elektrikli otomobilde ÖTV‘ye görülmemiş zam geldi.

Elektrikli otomobil ÖTV zammı ile hayal oldu

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oranları Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar” başlığı ile elektrikli araçlarda ÖTV oranı artırıldı. Bu oran bazı modellerde yüzde 400‘e kadar çıkabiliyor.

Yeni düzenlemeye göre ÖTV; motor gücü 85 kW‘yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10‘a, motor gücü 85 kW’yi geçen fakat 120 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7’den yüzde 25‘e ve motor gücü 120 kW‘yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseltildi.

Türkiye’de elektrikli otomobillerin fiyatları zaten ortada. Bu zamlardan sonra fiyatların ne kadar artacağı merak edilmeye başlandı. Son araştırmalara göre; Türkiye’de otomobil pazarında 2020 yılında sadece 844 elektrikli araç satılmıştı.

Ancak 2020’de elektrikli otomobil satışları 2019 yılına göre yüzde 280,2 artış göstermişti. Muhtemelen bu ÖTV zammından sonra elektrikli otomobil pazarında büyük bir düşüş yaşanacak…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*